Polityka sprawnego zarządzania finansami to monitorowanie oraz zarządzanie słabymi i mocnymi stronami przedsiębiorstwa. W szczególności firmy powinny umocnić:
Doba kryzysu pociąga za sobą znaczny wzrost bezrobocia, co dla firm oznacza niższe koszty funkcjonowania związane z kosztami zatrudnienia.
Optymalizacja poziomu gotówki umożliwia regulowanie bieżących zobowiązań, utrzymywanie rezerw na nieoczekiwane wydatki oraz korzystanie z okazji zakupu materiałów po atrakcyjnych cenach. Aby to osiągnąć, konieczne jest synchronizowanie:
Kluczową rolę odgrywa również dbałość o skrócenie cyklu konwersji gotówki.
Należy zatem wprowadzić szczelny system zarządzania gotówką, redukujący i opóźniający wydatki, skupiony na wpływach. Warto sporządzać cotygodniowy raport na podstawie pozycji gotówkowych i perspektyw średnioterminowych, bazując na oczekiwanych wpływach i fakturach. Dodatkowo warto zastosować segmentację rynku. To podział klientów na jednorodne grupy w celu aktywizacji sprzedaży, wsparcia strategii, działów obsługi klienta, rozwoju, czy inwestycji. Ponadto należy unikać niewypłacalnych klientów poprzez:
Kapitał pracujący jest niezbędny w przedsiębiorstwie, aby ograniczyć ryzyko wynikające z finansowania środków obrotowych. Niestety, bardzo często firmom brakuje dostępnej i zrozumiałej informacji o alternatywnych możliwościach finansowani, wnikliwej kalkulacji kosztu finansowania lub ocenie efektywności użycia wybranego źródła środków finansowych.
Do realizacji tego celu można wykorzystać programy unijnej pomocy. Sposobem na powiększenie majątku rzeczowego może być również przejmowanie innych przedsiębiorstw. Warto dokonać zakupu wyposażenia technicznego przedsiębiorstw, bo rynkowe ceny maszyn i urządzeń w czasie kryzysu często spadają. Dobrą praktyką w obszarze zarządzania majątkiem produkcyjnym jest stosowanie systemu zapewniającego maksymalne wykorzystanie zdolności produkcyjnych majątku przy minimalnych kosztach eksploatacji majątku w całym cyklu jego życia.
Niezależnie od koniunktury na rynku dobre wyniki finansowe spółki wiążą się z prawidłową polityką zarządzania finansami. Dbałość o optymalną płynność finansową oraz kapitał obrotowy stanowią fundament istnienia spółek na rynku.
Jak efektywnie zarządzać cash flow i kapitałem obrotowym? Warsztaty dla zarządzających