Podstawowe metody oceny projektów inwestycyjnych wykorzystują rachunek przepływów pieniężnych, toteż kategoriami którymi powinniśmy operować są wpływy i wydatki pieniężne.Nakładem inwestycyjnym projektu (ang. CAPEX) są wydatki pieniężne poniesione zarówno na etapie prowadzenia inwestycji jaki i w trakcie jej eksploatacji np. zakup nieruchomości, maszyn, technologii ale również wartość zapotrzebowania na kapitał obrotowy, który będzie przeznaczony na sfinansowanie wydatków bieżących zanim nastąpią wystarczające wpływy z projektu.
Wydatkiem operacyjnym projektu (ang. OPEX) będą płatności z tytułu wynagrodzeń pracowników, materiały, usługi obce.
W trakcie realizacji projektu wartość wypracowanych w trakcie kolejnych okresów nadwyżek środków pieniężnych pozwala na zwiększenie kapitału obrotowego potrzebnego do sfinansowania rosnącej wielkości produkcji i sprzedaży.
Przy ocenie rentowności projektu inwestycyjnego do wydatków operacyjnych należy zaliczyć również utracone korzyści. Przykładowo, jeżeli na skutek realizacji projektu uruchomienia produkcji i sprzedaży wyrobu „B”, spadnie o 10% sprzedaż dotychczasowego produktu „A”, to wartość utraconej sprzedaż będzie również wydatkiem projektu, bo o tyle zmniejszą nam się przepływy pieniężne z projektu. Do wydatków nie zaliczymy natomiast amortyzacji, która nie jest przepływem pieniężnym a kosztem. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że często w analizie opłacalności projektu używa się pojęcia „koszt”, które oznacza tyle co wydatek lub utrata wpływu. Nie należy zatem utożsamiać dosłownie, w takim przypadku, „kosztu” projektu z definicją kosztu przyjętą dla potrzeb rachunkowości finansowej, czyli kosztu, który ma bezpośrednie odzwierciedlenie w RZiS i wpływa na zysk netto przedsiębiorstwa.
Ponieważ jak wspomniano na wstępie, podstawowe metody oceny projektów inwestycyjnych bazują na przepływach pieniężnych związanych z wydatkami inwestycyjnymi oraz wydatkami operacyjnymi, to wydatkiem projektu nie będą koszty finansowe. Koszt kapitału użytego dla sfinansowania projektu inwestycyjnego zarówno jeżeli jest to kapitał właściciela jak i kapitał pochodzący ze źródeł obcych (kredyty czy wyemitowane obligacje) uwzględniany jest przy wyliczeniu stopy dyskontowej.